niedziela, 12 czerwca 2022

Kiedy warto stosować dietę ketogenną..? Podsumowanie wiedzy medycznej na temat tego modelu żywieniowego.

 

Rola diety ketogennej w medycynie

 

Dieta ketogeniczna zyskała sobie ostatnimi czasy wielką popularność. Mechanizm tego sposobu żywienia jest wielokierunkowy. Wiąże się ze zmianą metabolizmu organizmu na wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii.

 


Wśród głównych plusów diety ketogennej możemy wskazać obniżanie stężenia insuliny i leptyny, normalizacja stężenia glukozy w organizmie. Pewne wzmianki padają również na temat korzystnego wpływu tego modelu żywieniowego na mikrobiotę jelitową.



 

Nie mniej jednak nie jest to dieta dla każdego. Wśród kryteriów wykluczenia należy sprawdzić
czy pacjent nie posiada pewnych chorób rzadkich (np. zaburzeń w betaoksydacji kwasów tłuszczowych). Tak samo ostrożnie należy patrzeć na osoby u których mamy ciężki przebieg tzw. chorób cywilizacyjnych zw. z układem sercowo-naczyniowym (osteoporoza, arytmia, zawał serca). Ten model żywieniowy nie nadaje się jako etap dietetycznej interwencji pacjentów przewlekle chorujących na choroby nerek (niewydolność, kamica), marskość wątroby oraz kamicę dróg żółciowych czy też zmagających się z alkoholizmem. Ponadto u kobiet w ciąży dieta ketogeniczna nie jest zalecana przez zespoły ginekologiczno-położnicze.       
Każdorazowo wdrożenie diety ketogennej musi być poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim oraz dietetycznym. Należy skrupulatnie przeanalizować wyniki badań aby być pewnym, że jej wprowadzenie jej bezpieczne. Ponadto pacjent powinien być poddawany systematycznemu monitoringowi lekarskiegmu i dietetycznemu w czasie prowadzenia ketogenicznego moledu żywienia. Oceniany musi być dzienniczek żywienia oraz badania kontrolne z krwi. Dodawanie dużej ilości tłuszczu do każdego posiłku może mieć swoje mieć swoje konsekwencje zdrowotne. Nie każdy organizm przystosuje się do takich radykalnych zmian. Wśród powikłań mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jeltowe, odwodnienie, kamica nerkowa, osteopenia lub osteoporoza, zaparcia stolca,  czy też hipomagnezemia. Nieodzowna jest jednoczesna suplementacja w mikroelementy, które stosując ten model żywienia są w skąpej ilości dostarczane do organizmu.

 


Może dość szaro opisałam ten model. Jako dietetyk nefrologiczny nie jestem jej zwolennikiem (m.in.w niedoborowość w szereg miroskładników odżywczych). Nie mniej jednak są jednostki chorobowe
w których właśnie ketogenny model żywienia jest rekomendowany. Wśród wskazań wymienia się przede wszystkim padaczkę lekooporną. Co ciekawe u małych dzieci (i niemowlęta) notuje się większe efekty takiej dietoterapii niż u osób dorosłych. Najnowsze doniesienia wskazują, że dieta ketogeniczna sprawdza się u pacjentów z migrenowymi bólami głowy, cierpiących na schorzenia neurodegeneracyjne jak również nowotwory mózgu.             

 

W ketogennym modelu żywienia organizmowi dostarczamy dużo tłuszczów (roślinnych jak
i zwierzęcych) przy niskiej podaży węglowodanów i (zazwyczaj) normalnej podaż białka. Tu nie wolno zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej podaży płynów i monitorować niedobory, które
są nieodzowne. Te ostatnie specjaliści starają się niwelować suplementacją. Własnie ze względu
na owe niedobory należy ostrożnie podchodzić do pomysłu przejścia na dietę ketogenną.